book now →

Hotel Royal Ricc

Starobrnenska 10, Brno

You are currently viewing reviews preferentially in English. Click here to see reviews in all languages


From: Hotel Guest, details on file. (United States)

Submitted on 30-Apr-2019 (English)

The hotel was a delight -- traditional, comfortable, and charming.


From: Andrew Kaiser (United States)

Submitted on 5-Nov-2018 (English)

Excellent hotel with large rooms and plenty of amenities. The decor is awesome and truly immersed me in Czech culture for an unforgettable stay in Brno.


From: Hotel Guest, details on file. (United States)

Submitted on 22-Sep-2018 (English)

Very friendly and helpful staff. Hotel was beautiful. Location was perfect. Room was lovely and quiet even though close to the square. Breakfast was amazing and beautifully presented. The woman working in the bar and breakfast was incredibly helpful and gracious. Would be 5 star except for a couple of issues with the personnel attending to the room (no extra toilet paper, coiled shower hose got water everywhere).


From: Peter Thompson (United Kingdom)

Submitted on 13-Oct-2017 (English)

Excellent location, very comfortable accommodation, spotless everywhere, delicious breakfasts with a huge range of options, charming, helpful staff, and NOT some anonymous corporate global chain. Need I say more? Just great.


From: Hotel Guest, details on file. (Austria)

Submitted on 20-Sep-2017 (English)

Cosy nice hotel with very friendly Service.


From: Hotel Guest, details on file. (Slovakia)

Submitted on 26-Mar-2019 (Czech)

Boli sme tam už ubytovaný druhý krát a vždy absolútna spokojnosť


From: Barbora Sevcikova (Czech Republic)

Submitted on 8-Mar-2019 (Czech)

Vynikající a bohatá snídaně domácí výroby, velmi vstřícný, milý personál. Stylový, komorní Hotel Royal Ricc se 4 hvězdami, aby byl "luxusní", tak by si zasloužil oživit vybavení hotelu, koupelen, vrzající postele a nepohodlné matrace a vyčistit výtah. Foto pokojů neodpovídá skutečnosti, jak je bohužel už všeobecným zvykem v oblasti ubytování. Pokoj 306 byl tmavý, sice s vitrážovými okny, ale minimálním denním světlem a špatným těsněním. Výhled do dvora na pavlač. Často cestuji po Evropě i světě a mám možnost porovnání cena vs.kvalita. V Brně hledám pro přespání 4x do roka malý komfortní hotel v rozumné ceně. Po Continentalu, Internacionalu, Voroněži a Barceló jsem uvítala Hotel Royal Ricc právě pro jeho komornost. Z důvodů výše uvedených se ale nevrátím. Děkuji za možnost se vyjádřit a přeji mnoho zdaru. Barbora Ševčíková


From: Hotel Guest, details on file. (Switzerland)

Submitted on 14-Sep-2018 (Czech)

Pekny maly hotel rodinneho typu - rad sa vratim !


From: Hotel Guest, details on file. (Czech Republic)

Submitted on 7-Dec-2017 (Czech)

Měla jsem objednané občerstvení při příjezdu. Na pokoji nic nebylo, recepční se omluvila. V koupelně byly na zemi cizí vlasy. sebrala jsem vzorek, donesla na recepci. Recepční se velmi omlouvala, nabídla mi výměnu pokoje a slevu na pokoj 20%. Z její strany profesionální přístup. Celkově na mě hotel působil jako ***, nikoliv ****. Snídaně ok, oceňuji vzhled pokoje (kachlová kamna, strop), odpovídá anoncovaným fotografiím.


From: Martin Humpl (Czech Republic)

Submitted on 9-Nov-2017 (Czech)

Chválím velmi kultivované interiéry hotelu a profesionální přístup personálu.


From: Hotel Guest, details on file. (Switzerland)

Submitted on 27-Oct-2017 (German)

Tolles Hotel mit nettem Personal und sehr gutem Frühstück und superschönen Zimmern. Einzig schade, dass man die Fenster nicht ganz öffnen kann